Okolice hotelu to cudowne widoki pełne urokliwych, przesyconych niespotykanymi barwami, miejsc. Odwiedzając nas po raz pierwszy zapominasz o całym świecie, nie ma tu samochodów, hałasu czy dzwonków telefonów - esencja natury zebrana w jednym miejscu.
Naszym Klientom gwarantujemy maksimum dyskrecji i komfortu, aby Ich wypoczynek był udany i niczym niezakłócony.
Przepiękne krajobrazy, na które patrzysz już wyglądając przez okno pokoju..

>> czytaj więcej

 

Gospodarstwo Agroturystyczne Podkowa to doskonała baza wypadowa do najatrakcyjniejszych zakątków Doliny Świdnickiej oraz do organizowania wycieczek w Góry Sowie, Wałbrzyskie, Kamienne oraz Masyw Ślęży. W samym Modliszowie usytuowany jest XIV-wieczny kościół św. Bartłomieja. Zabytek ten słynie z odkrytych pod warstwami tynku gotyckich i renesansowych malowideł ściennych. Warto również zobaczyć kamienne krzyże pokutne, zabytkową elektrownię wodną, Jezioro Bystrzyckie z zaporą, ruiny zamku Grodno, Zamek Książ i palmiarnię lubiechowską Tajemnicze Podziemne Miasto Głuszyca - Kompleks Osówka, a także Kościół Farny pw. Św. Stanisława i Wacława z przełomu XVII i XVIII wieku, Kościół (Pokoju) pw. Św. Trójcy, Muzeum dawnego kupiectwa, Muzeum Broni i Militariów w Świdnicy.

Rozwój techniki, zanieczyszczenie środowiska, hałas, rodzą potrzebę zmiany stylu życia każdego z nas i chociaż krótkotrwałej ucieczki od miejskiego zgiełku.
To właśnie w gospodarstwo agrotrystyczne "PODKOWA" jest odpowiedzią na codzienne zabiegane życie. Oferujemy bezpośredni kontakt z przygodą i odpoczynek w domowej atmosferze, przestrzeń, swobodę, świeże powietrze i zieleń, warunki do uprawiania sportów zimowych i letnich oraz możliwość zbierania runa leśnego. Niewątpliwym walorem gospodarstwa jest cisza i spokój, a gościnność gospodarzy i piękno przyrody pozwala na szybki powrót sił witalnych i optymizmu.

Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia "Podkowa" i mamy nadzieję, że jakość oferowanych usług zaspokoi Państwa oczekiwania.

MIEJSCA, KTÓRE WARTO ODWIEDZIĆ

Kościół filialny Św. Bartłomieja, wzmiankowany w 1318r. - Modliszów
Pośród łąk i pól bardzo widokowego spłaszczenia pogórza koniecznie trzeba zobaczyć kościółek św. Bartłomieja. Otoczony murem, urokliwy obiekt z drewnianą sygnaturką stanął tu w 1318 r., w XV i XVI w. był przebudowany.
W latach 60. odkryto w nim dość prymitywne, ale urocze polichromie z czasów gotyku i renesansu. Odsłonięto wiele malowideł przedstawiających świętych, sceny z ewangelii i symbole biblijne. Wielkością wyróżnia się patron wędrowców - św. Krzysztof (po lewej stronie), niczym olbrzym stąpający nad pół-kozłem, pół-człowiekiem grającym na tamburynie (?). Wnętrze kościółka zdobią dodatkowo dwa barokowe ołtarze i ambona. W szczyt dachu wmurowany jest krzyż pokutny.

Przy drodze do Świdnicy (po prawej stronie), koło skrzyżowania z drogą do Złotego Lasu, stoi bardzo rzadko spotykany krzyż pokutny typu "dwa w jednym". Łączy formę krzyża i kapliczki pokutnej. Przez Modliszów przechodzi zielony Szlak Zamków Piastowskich z Lubiechowa do Zagórza Śląskiego.

Kąpielisko Złoty Las na trasie Modliszów - Lubachów
Zapora wodna oraz Jezioro Bystrzyckie - Zagórze Śląskie
Jedno z najładniejszych miejsc w Sudetach. W latach 1914-17 przełom rzeki Bystrzycy przegrodzono tamą o wys. 44 m. i długości 230 m. Obiekt stoi do dziś i dzielnie znosi nurt górskiej rzeki. Można także wejść na jego koronę. Spiętrzenie dało duże jezioro niezwykle malowniczo wkomponowane w dolinę. Dookoła wiele ciekawych skał, m.in. gnejsy sowiogórskie. Na zach. brzegu jeziora, nad Zagórzem Śląskim zamek piastowski Grodno. Z jego wieży malowniczy widok na jezioro i okolice.

Zabytkowa elektrownia wodna na rzece Bystrzyca - Lubachów
czynna 10:00-17:00
Elektrownia wodna znajduje się nie tuż pod tamą, ale prawie kilometrm niżej w Lubachowie, przy drodze do Świdnicy. Można ją zwiedzać.

Zamek Grodno wybudowany jest pod szczytem wzgórza Choina (ok. 450 m n.p.m.) w północnej części Gór Sowich i wznoszący się nad doliną Bystrzycy świdnickiej (zwanej kiedyś Śląską Doliną). Jest on jednym z najbardziej malowniczo położonych zamków na Śląsku.
Na wzgórzu znajduje się rezerwat krajobrazowy "Góra Choina" (pow. 19,13 ha) Dzieje zamku Grodno sięgają zamierzchłych czasów.
Jedna z legend podaje, że już w 800r pewien angielski rycerz założył w tym miejscu czworoboczną strażnicę. Dalszą rozbudową miał się zająć książę Bolesław Wysoki, syn Władysława Wygnańca lub księcia Bolka I Surowego. Na kompleks zabudowań składają się obecnie: gotycko-renesansowy zamek górny z czworoboczną wieżą oraz renesansowy zamek dolny. W zamku górnym mieści się Muzeum Regionalne.

Walimskie sztolnie - Walim
czynne 10:00-17:00
Znajdują się w pobliżu wsi Rzeczka, przy drodze z Walimia. Sztolnie są wydrążone w zboczu góry Ostra, na wysokości ok. 560 m npm. Temperatura wewnątrz wynosi nie więcej niż 10 st. Do dziś tajemnicą jest, po co tak na prawdę wydrążono sztolnie w Walimiu. Pod koniec II wojny światowej w 1943 r. w Górach Sowich rozpoczęto budowę sześciu podziemnych labiryntów, siódmy powstał pod zamkiem Książ. Według planów wszystkie miały być połączone korytarzami. Sztolnie są udostępnione do zwiedzania, czynne codziennie.
Tajemnicze Podziemne Miasto Głuszyca - Kompleks Osówka
czynne 10:00-15:00
Prace rozpoczęto tutaj w połowie 1943r. Doprowadziły one do powstania ogromnego systemu betonowych korytarzy, umocnień i hal. Cel prac był utrzymywany w tajemnicy. Zdaniem jednych miała to być tajna kwatera Adolfa Hitlera. Inni twierdzą, że budowano hale dla podziemnych fabryk zbrojeniowych do produkcji tajnej broni. Do pracy wykorzystywano robotników oraz więźniów z obozu koncentracyjnego Gross-Rosen.
Stopień zaawansowania przeprowadzonych tu robót stawia te budowle na pierwszym miejscu pod względem najbardziej wykończonych naziemnych obiektów przedsięwzięcia "Riese" (niem. olbrzym) w Górach Sowich.

Wielka Sowa - 1015 m, najwyższy szczyt Gór Sowich
Głównym akcentem szczytu Wielkiej Sowy, pozwalającym na łatwe jej odróżnienie nawet z odległości 50 km, jest wieża widokowa. Szczyt można zdobyć pieszo, wjeżdżając rowerem, a zimą na jej wierzchołek można wjechać za pomocą wyciągu orczykowego.

 

Zamek Książ i wąwóz Pełcznicy - w Książu
czynny 10:00-17:00
Równie ciekawym obiektem do zwiedzania jest zamek Książ. Zbudowali go Piastowie Świdniccy w XIII w., a po wygaśnięciu dynastii przejęła go ostatecznie w XVI w. rodzina Hochbergów i posiadała do 1939 r. Przez 600 lat zamek był bezustannie przebudowywany i rozbudowywany aż do pocz. XX w. Monumentalny zamek jest niezwykle malowniczo położony na cyplu skalnym, nad wąwozem Pełcznicy, ok. 3 km na płn. od Wałbrzycha. Zamek wyróżnia się bogactwem i przepychem sztukaterii na ścianach i sufitach, autentycznymi meblami połączonymi ze współczesnymi wystawami tkanin, porcelany użytkowej ceramiki artystycznej. Obok zamku, po dawnych stajniach i powozowniach zamkowych, znajduje się zespół zabudowań Państwowego Stada Ogierów.

Palmiarnia Lubiechowska - przy wjeździe do Wałbrzycha od strony Świebodzic
Po obejrzeniu zamku i stadniny warto odwiedzić Palmiarnię. Wybudowana została w latach 1911 - 1914, z polecenia księcia pszczyńskiego Jana Henryka XV Hochberga. Zajmuje powierzchnię 1900 metrów kwadratowych. Znajduje się w niej około 80 gatunków roślin z całego świata. Zobaczyć tu można między innymi: bielunia, oleandra, dracenę, araukarię, różne gatunki palm, kaktusów, cytrusów. Ciekawostką jest to, że ściany wewnętrzne palmiarni wyłożone są tufem wulkanicznym pochodzącym z wulkanu Etna.


Kościół Farny pw. Św. Stanisława i Wacława z przełomu XVII i XVIII wieku
- Świdnica Pl. Jana Pawła II
Pierwszy kościół parafialny, najpewniej drewniany, istniał w Świdnicy już co najmniej w 1250 r.
Jeszcze pod koniec XIII w. rozpoczęto budowę nowego, murowanego kościoła. Już wówczas patronami koscioła farnego byli męczennicy: św. Wacław i św. Stanisław. Obecnie istniejący kościół rozpoczęto wznosić według tradycji w 1330 roku, za panowania księcia świdnicko - jaworskiego Bolka II Małego. u schyłku XIV w. planowano wybudowanie dwóch wież. Około 1400 r. rozpoczęto wznoszenie pierwszej z nich, południowej i tylko tę jedną zrealizowano w pełni. Obecnie jest ona najwyższą na Śląsku (ok. 103 m) i drugą co do wysokości w Polsce, po wieży kościoła na Jasnej Górze w Częstochowie.

Kościół (Pokoju) pw. Św. Trójcy - Świdnica ul. Kościelna
czynny pn-so 9:00 - 13:00; 15:00-17:00
nd 15:00-17:00
Należący do Parafii Ewangelicko - Augsburskiej w Świdnicy, jest zabytkiem kultury o szczególnym znaczeniu historycznym i artystycznym zarówno dla Polski, jak i dla całej Europy. Po wojnie trzydziestoletniej (1618-1648) cesarz wyraził zgodę na budowę trzech Kościołów Pokoju: w Głogowie, Jaworze i Świdnicy. Zezwolenie na budowę świątyni zawierało jednak pewne rygorystyczne warunki. Kościół mógł być budowany wyłącznie poza murami miasta, nie mógł mieć wież ani dzwonów. Wznoszenie go nie mogło trwać dłużej niż rok. Materiałem budowlanym mogły być jedynie: drewno, glina, piasek i słoma. Kościół Pokoju świadczy o tryumfie ludzkiego geniuszu w sytuacji, która zdawała się beznadziejna.

Muzeum dawnego kupiectwa - Rynek Świdnica -
czynne wt-pt 10:00-15:00
so, nd 10:00-17:00
Od 1966 roku rozpoczęto realizację pomysłu o utworzeniu Muzeum, którego celem miało być gromadzenie, przechowywanie i konserwacja dóbr kultury z zakresu kupiectwa śląskiego, miar stosowanych na Śląsku oraz badaniem historii Świdnicy i regionu. Muzeum Dawnego Kupiectwa miało ukazać świdnickie tradycje kupieckie. W muzeum istnieją 3 działy:
- Dział Dawnego Kupiectwa - zajmuje się gromadzeniem zabytków związanych z handlem.
- Dział Metrologiczny - gromadzi , opracowuje i udostępnia zabytki kultury materialnej zawiązane z wymianą towarową
- Dział historii Świdnicy - zajmuje się upowszechnianiem dziejów Świdnicy, gromadzeniem i ekspozycją zabytków związanych z miastem

W muzeum można zobaczyć m.in.: kasy sklepowe, etykiety,pieniądze, wagi, odważniki, miary długości i objętości oraz aranżację dawnej karczmy, apteki, sklepu, domu wagi, urzędu miar i kramy bogatych kupców.

Muzeum Broni i Militariów - Al. Niepodległości 26
czynne wt-pt 11:00-14:00
so,nd 10:00-14:00
Jedyne w Polsce Prywatne Muzeum broni - MuzeumBroni i Militariów W Muzeum zgromadzono ponad 1000 sztuk militariów, w tym około 150 sztuk bronistrzeleckiej, maszynowej i przeciwpancernej od pierwszych karabinów iglicowychXIX wieku do broni lat pięćdziesiątych XX wieku. Najwięcej eksponatów pochodzi z okresu II wojny światowej.

 

 

Wyprodukowano w prosite.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone